Kocioł gazowy czy pompa ciepła – co wybrać?
Ze względu na panujący na naszej szerokości geograficznej klimat, każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie działający system ogrzewania. Wielu użytkowników poszukuje rozwiązań, które będą zarazem wygodne w obsłudze, a przy tym okażą się możliwie przyjazne dla środowiska naturalnego. Typami urządzeń grzewczych, które w obu kategoriach sprawdzają się najlepiej, są kotły gazowe oraz pompy ciepła. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom i sprawdźmy, na które z nich warto się zdecydować.
Kotły gazowe
Kotły spalające gaz wyróżniają się niezbyt wygórowanymi kosztami eksploatacji, a przy tym są bardzo wygodne. Ich obsługa sprowadza się do ustawiania oczekiwanej temperatury. Urządzenia tego typu nie emitują pyłów – głównego składnika smogu. Uzyskują też wysoką wydajność – zwłaszcza w przypadku kotłów kondensacyjnych. Dzięki możliwości odbierania ciepła ze skraplania pary wodnej wytwarzanej podczas spalania są one w stanie osiągnąć ponad 105-procentową efektywność. Co ważne, kotłów gazowych można też używać na terenach niezgazyfikowanych, wybierając urządzenia zasilane gazem płynnym magazynowanym w przydomowym zbiorniku.
Pompy ciepła
Pompy ciepła nie wytwarzają energii, a jedynie pozyskują ją z ciepłą zgromadzonego w gruncie, powietrzu lub wodzie. Wykorzystując specjalny czynnik chłodniczy, są w stanie spożytkować nawet kilku–kilkunastostopniową różnicę temperatur, zwiększaną za sprawą używanej sprężarki. Do swego działania pompy ciepła wymagają korzystania z energii elektrycznej – w zależności od swego COP, czyli współczynnika efektywności mogą zwykle z jednego kilowata prądu „otrzymać” od 3 do 5 kilowatów ciepła w zależności od warunków. Z uwagi na brak emisji są uważane za w pełni ekologiczne źródła ciepła, a używane wraz z panelami fotowoltaicznymi mogą okazać się również niezwykle tanie.
W przypadku braku dostępu do gazu ziemnego, najpopularniejszymi w obecnym czasie są powietrzne pompy ciepła, które mogą pracować również w niskich temperaturach (do -25’C), ponieważ są wspomagane wbudowaną grzałką elektryczną, a ich koszt obecnie nie różni się znacząco od kotłowni gazowych czy też pelletowych. Ponieważ są to urządzenia elektryczne, mogą współpracować z domowymi instalacjami PV (panelami fotowoltaicznymi), w znaczący sposób obniżając lub redukując do minimum koszty związane z ogrzewaniem domu.